DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

SON
Skutečná SON (Skupina Operativního Nasazení)

Vznik speciálního útvaru

SON je vysoce specializovaný útvar celní správy s celostátní působností, určený zejména k řešení nejzávažnějších služebních zákroků a k ochraně celníků provádějících operativně pátrací činnost. Rozkaz k vyslání tohoto zvláštního uskupení vydává ředitel odboru Podpory pátrání a dohledu Generálního ředitelství cel. O provedení samotného zákroku v terénu potom rozhoduje velitel skupiny.

O vzniku této zvláštní skupiny se začalo v celní správě uvažovat na přelomu tisíciletí. Měla být adekvátní reakcí na prudce se zvyšující počet rizikových služebních zákroků celníků proti nebezpečným pachatelům trestné činnosti. Problematika pašování drog, štěpných materiálů a dalších závažných komodit si vyžádala urychlené řešení. Celní správa disponovala kompetencemi pro řešení vybraných trestných činů, chyběl však poslední článek pro provedení kvalifikovaného zadržení pachatele v rámci závěrečné realizace trestních spisů. Míře ohrožení v akcích proti zkušeným zločincům z východu a při raziích proti četným dobře organizovaným skupinám již nemohli čelit úředníci s pistolí v ruce a s omezeným výcvikem. Činnost kolem našich hranic se stala zájmovou zvláště pro zahraniční syndikáty disponující často skvělou moderní technikou a armádními zbraněmi. Bylo proto rozhodnuto o vzniku jednotky, jejíž příslušníci budou mít vedle speciálního výcviku k dispozici i to nejkvalitnějším vybavení, výstroj, ochranné prostředky a výzbroj. Mimo toho, se vzhledem k připravované, pro celní správu neobvyklé činnosti, počítalo i s použitím té nejnovější pozorovací, sledovací a operativní techniky.

Skupina oficiálně vznikla v březnu roku 2001. K tomuto datu tak bylo zahájeno výběrové řízení s prvními uchazeči o zařazení do SON, jejich vlastní odborná příprava byla započata v září téhož roku. V prvních šesti měsících absolvovali celníci zařazení do SON formou pobytového soustředění intenzivní základní přípravu pod vedením externích instruktorů tak, aby byli co nejdříve schopni plnit ožehavé úkoly. V dnešní době je již úroveň příslušníků SON na výši srovnatelná s obdobnými speciálními jednotkami jinde v ČR i v ostatních zemích.

Spolupráce se zahraničím

Skupina operativního nasazení udržuje pracovní kontakty i se svými protějšky v sousedních zemích. Nejužší spolupráce probíhá s německou celní zásahovou skupinou ZUZ a Zakročujúcou jednotkou Colnej správy Slovenskej republiky. V tuzemsku skupina spolupracuje například s armádní jednotkou SOG (Special Operations Group VP), či Policejní zásahovou jednotkou SmK dislokovanou v Ostravě.

S příslušníky tohoto neobvyklého uskupení jsme povídali dlouho a nakonec nezbývá věřit, že vzhledem k velmi náročným úkolům bude časem naprosto vše v pořádku a ti kdo v těch nejrizikovějších akcích nasazují své životy budou mít pro svou práci vše, co ochrání jejich životy. Kdo totiž dokáže penězi ocenit lidský život?

Chcete ke speciální jednotce?

Skupina operativního nasazení Celní správy ČR je otevřená i uchazečům přicházejícím z oblastí mimo celní správu. Člověk, který se uchází o zaměstnání v celní správě, má zpravidla jiná očekávání o své budoucí práci a těmto očekáváním odpovídají i předpoklady. Práce u SON je samozřejmě výrazně odlišná od práce ostatních celníků, úspěšnost uchazečů o zařazení do SON proto není příliš vysoká. Procento úspěšnosti ostatních uchazečů však není odlišné ani u zájemců, přicházejících z civilního sektoru, nepatrně úspěšnější mohou být uchazeči z řad ostatních bezpečnostních sborů.

Minimální požadovaný věk uchazeče o zařazení do SON je 23 let, předpokládá se vynikající zdravotní stav a dobrá fyzická kondice. Samozřejmostí je řidičský průkaz alespoň skupiny "B". Předchozí činnost u některé ze speciálních složek nebo zvláštní individuální schopnosti (např. jazykové znalosti, specializační kurzy či odborné zkušenosti) mohou být pochopitelnou výhodou.

V první části výběrového řízení je klíčové mimo psychologických a zdravotních testů, jakož i předvedení schopností a předpokladů ovládat služební zbraně, přezkoušení fyzické kondice. Skládá se z těchto disciplín:

l šplh na laně bez přírazu

l kliky - vzpor ležmo

l sed-leh

l přítahy k hrazdě

l obratnostní překážková dráha

l kolektivní hra

l běh na vzdálenost 100 m

l běh na vzdálenost 3 km

l plavání 100 m - volný způsob

Po splnění předchozích náročných podmínek následuje druhá část přijímacího řízení, zaměřená na zjištění nezbytné motivovanosti, vysoké vytrvalosti a schopnosti improvizace. Zjišťuje se také míra ochoty jedince na sobě dále pracovat, úroveň schopností týmové práce a schopností náročné a odpovědné činnosti pod vysokým stresem i při hraniční fyzické únavě. Tato část výběru probíhá formou speciálního několikadenního zátěžového testu, který končí konečným rozhovor před komisí.

Pozn.: Jak nám bylo řečeno, v současné době je v přípravě personální posilování SON, předpokládaný začátek dalšího výběrového řízení je IV. čtvrtletí roku 2006. Podrobnější informace o termínu a podmínkách přijetí do SON se případní zájemci mohou dozvědět na www.customs.cz odkaz Tiskové centrum - Veřejná oznámení - Kariéra.

Úkoly, schéma a výcvik

Mezi hlavní úkoly této skupiny především patří:

- služební zákroky vedoucí k zadržení nebo zatčení nebezpečných pachatelů trestné činnosti

- eskorty nebezpečných pachatelů

- zajišťování osobní bezpečnosti celníků zejména v rámci operativně pátrací činnosti

- úkoly vyplývající z IZS ( Integrovaný záchranný systém)

SON je rozdělena na části:

1. Operativní skupina - zákroky proti nebezpečným pachatelům,

2. Podpůrně technický tým - rekognoskační tým, dokumentaristé

3. Skupina řízení - instruktoři odborné přípravy, vedení skupiny

Náročný výcvik je zaměřen tak, aby splnil požadavky vyplývající se základních úkolů SON - zadržení nebezpečných ozbrojených pachatelů a úkoly v rámci speciální operativně pátrací činnosti. V oblasti vedení výcviku instruktorský tým SON i nadále metodicky spolupracuje s externími instruktory a specialisty, např. se známým policejním instruktorem kpt. Mgr. Pavlem Černým.

Základní předměty odborné přípravy:

- Taktická příprava

- Střelecká příprava

- Střetný boj a sebeobrana

- Fyzická příprava

Ostatní předměty odborné přípravy:

- práce ve výškách

- zdravotní příprava

- psychologická příprava

- řízení vozidel

- odborná právní příprava

- ochrana osob

Zbraně specialistů SON

Primární zbraní příslušníků SON je samopal H&K MP5, záložní zbraní pak pistole Glock17. Pro skryté nošení při operativě je často využívána pro skryté nošení menší verze Glocku - typ 26. V arzenálu je také revolver Taurus a pro případy střetu s těžce ozbrojeným soupeřem, vybaveným balistickou ochranou, nebo pro závažné zákroky proti pachatelům ve vozidle také samopal SA 58 v různých úpravách.

Pokud půjde vše tak, jak má, přibudou údajně snad co nevidět i bokovnice a lehké odstřelovací speciály. Ani u celní správy se ale prý vždy nedaří vše podle představ specialistů ve výkonu služby. Ač o doplnění výzbroje brokovnicemi žádala SON opakovaně, ve výzbroji je však prozatím nemá. Zkušenosti ostatních jednotek podobného typu, kde jsou takové zbraně naprostou samozřejmostí, hovoří jednoznačně v jejich prospěch (např. překonávání dveřních zámků touto zbraní je s využitím speciálního střeliva nesmírně efektivní, rychlé a přitom bezpečné, a to jak pro zasahujícího příslušníka, tak pro případného "klienta" za dveřmi).

Všechny akce SON vzhledem u utajení nelze zveřejňovat, lze však zmínit alespoň některé z nich:

V roce 2002 akce ZÁMEK - zadržení člena kosovsko-albánské skupiny osob zabývající se v ČR nezákonným obchodem s OPL

V roce 2003 akce MARŠAL IV. - zadržení nebezpečných pachatelů vietnamské národnosti organizující nelegální výrobu cigaret

V roce 2004 akce RADOST - zadržení člena skupiny organizující výrobu a distribuci OPL na území ČR a SRN

VARAN - zadržení organizované skupiny zabývající se nelegálním převozem lidí

V roce 2005 akce SPIRIT - obsazení lihovaru a zadržení členů skupiny zabývající se nelegální výrobou lihu


 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek